Digitális eligazító szülőknek

Amit mindig tudni akartál a netről, csak még nem volt időd rákeresni

Ma szülőnek lenni nagyon sokféle feladatot jelent. Például azzal is jár, hogy a gyerekeink digitális életét kellene felügyelnünk, egyszerre támogatni őket önmaguk és a világ online felfedezésében, és óvni őket a veszélyektől. Minden okunk megvan rá, hogy a veszélyeket komolyan vegyünk, hiszen a média olyan online zaklatások, behálózások, visszaélések híreit hozza, amelyek gyermek áldozatai megsínylették a történteket. Minden szülő szeretné, ha a gyerekének nem saját kárán kellene megtanulnia az online lét játékszabályait.

Fel kellene készülnünk tehát erre a szerepkörünkre is, de hogyan fogjunk hozzá? Egyre több az olyan netes jelenség, kifejezés, zsargon, amelyekről nemcsak határozott véleménnyel kellene rendelkeznünk, de mintha már el is késtünk volna vele. Lehet, hogy a gyerekünket olyan influenszerek káros hatásának engedtük át, akiket nem is ismerünk? Vagy lehet, hogy rendszeresen a sharenting hibájába esünk, pedig maga a szó sem cseng ismerősen? Hiszen magunk is ugyanúgy igyekszünk felfedezni a net lehetőségeit, tartalmait, ugyanúgy tartjuk rajta a kapcsolatot, ugyanúgy keressük a tanulságos/ szórakoztató tapasztalatokat, mint a gyerekeink.

Ugyanabba a suliba járunk, de nekünk egyszerre kellene diáknak és tanárnak is lenni.

Kinek van ideje ezeknek a dolgoknak egyenként utánajárni? Ki tudja, hogy melyik tanács és melyik tanácsadó a megbízható? Nincs véletlenül egy olyan oldal, ahol az összes fontos jelenséget egyben, röviden, könnyen áttekinthetően, és megbízhatóan elmagyarázzák?

De, szerencsére éppen ez az oldal az.

Hogyan segíthet a Gyerekaneten?

Az oldal szeretne támpontokat adni a szülő-gyerek beszélgetésekhez a gyerek online életéről. A Témák rovatban kétféle szövegtípus váltakozik. Egyrészt átfogó cikkek egy-egy netes problémáról, veszélyről, aggasztó jelenségről a gyermekvédelmi terület fontos szakértőitől. Ezeket a cikkeket érdemes alaposan elolvasni, meggondolni, a végén szereplő tanácsokat megfontolni. Aktuális témánk, Villányi Gergő cikke például arról szól, miért olyan végletesek és erőszakosak a viták a neten, miért lett ketrecharc a kommentszekcióból.

Az Ellenőrző lista cím alatt a Bűvösvölgyek, médiaértés-oktató központjaink oktatói (többségükben maguk is szülők) írták össze egész röviden egy-egy kérdéshez az eldöntendő szülői kérdéseket, szempontokat, akár a közvetlen teendőket. Például arról, hogy mit tisztázzunk a gyerekkel, mikor megkapja az első mobilját. (Közben egy szócikkben arról is adunk tanácsot, milyen készülék legyen, elviekben, mert konkrét terméket persze nem ajánlhatunk.) Vagy arról, hogy a gyerek játékkedve hogyan ne döntse romba a családi költségvetést.

A Szótár szócikkei jelenségeket, felületeket, termékeket, kifejezéseket magyaráznak el röviden, ahol lehet, veszélyforrásokat is jeleznek, és önvédelmi, beállítási lehetőségeket is. Hogy miért olyan népszerű a Tiktok, vagy mi történik az Among usban. Lebeszélnek alkalmazásokról, játékokról (például a GTA-ról, sajnáljuk, ez van), és rábeszélnek óvatos lépésekre (például a Szülői felügyeletre). Gondoljátok végig, és vitatkozzatok velük, velünk bátran.

Végül a Kvízek pedig lehetővé teszik a játékos visszakérdezést, értjük-e mit jelentenek azok a kifejezések, az a furcsa terméknév, kifejezés, szleng, vagy emoji, amit a gyerek emlegetni szokott. Ezek végre olyan próbatételek lehetnek, amelyeken a gyerekeink nálunk jobban szerepelnek. És ez már önmagában is elég szórakoztató helyzet. Nézzétek meg például az első influenszeres kvízünket, néhány videós műfajon biztos meg fogtok lepődni.

Havonta adjuk majd közre az újabb szakértői témákat, ellenőrző listákat, szócikkeket és kvízeket. Olvassatok nálunk a digitális világ jelenségeiről, iratkozzatok fel hírlevélre

És ezek alapján, vagy mindettől függetlenül, de beszélgessetek a gyerekeitekkel arról, hogy mi mindent tapasztalnak a neten! Megéri az időt.

Csak pozitívan!

A neten sem minden veszélyes, kockázatos és fekete. A jóindulatú, barátságos digitális viselkedésnek is megvan a maga szókincse. Mert kedvesek, türelmesek és jó arcok akárhol lehetünk, még a közösségi médiában, sőt akár egy online játékban is. Érdemes megtanulni!