Részletesen
Amikor szoftverek, böngészőprogramok, webshopok vagy éppen a nagy közösségimédia-oldalak szolgáltatásait szeretnénk igénybe venni, akkor szerződést kötünk velük. Ez leggyakrabban úgy történik, hogy a fiókunk létrehozása során beklikkelünk egy kis „Elfogadom” jelet egy hosszú szöveg alatt, amit nem olvastunk el. Sejtjük, hogy úgysem változtathatunk rajtuk, és a milliónyi, esetenként milliárdnyi többi felhasználó már úgyis elfogadta őket. A közösségi média használatáért nem kell fizetnünk, de a szerződés tisztázza a felek jogait, és megfogalmaz bizonyos tilalmakat.
Például mihez van joga a szolgáltatónak?
A közösségimédia-szolgáltatónak joga van a tartalmainkat felhasználni a saját céljaira, másnak jogot adni a felhasználásukra, sőt pénzt is kérhet értük. Joga van hirdetéseket megjeleníteni nekünk a személyünkre szabva, amelyekről nem feltétlenül tudjuk, hogy hirdetés, és hogy miért látjuk. Ez utóbbi kitételt gyakorta lehet módosítani, letiltva a személyre szabott reklámcélzást.
Ha töröljük magunkat az oldalról, akkor is megőrizheti az adatainkat.
Joga van viszont törölni egyes tartalmainkat, vagy az egész fiókunkat, ha úgy ítéli meg, hogy megsértettük a közösségi irányelveket.
Joga van egyoldalúan megváltoztatni ezeket a szabályokat.
Az Európai Unió tagországaiban 2018 májusától érvényesül a GDPR (General Data Protection Regulation, általános adatvédelmi szabályozás), aminek értelmében a szolgáltatók csak pontosan kijelölt módon kezelhetik felhasználóik adatait, különös tekintettel a gyerekekéire. Ennek részleteit azonban az oldalak Adatvédelmi nyilatkozatában találjuk, nem a Felhasználási feltételekben.
Az olvashatóság határai
Hivatalosan a közösségi médiát általában csak 13 évesnél idősebbek használhatják, de kutatásokból tudjuk, hogy a jóval fiatalabb réteg is aktív ezeken a felületeken. Léteznek olvashatósági tesztek, értékelési rendszerek, amelyekkel megvizsgálták a legfontosabb oldalak felhasználási feltételeinek szövegét. A mérések alapján világos, hogy ezeket esetleg felnőttek képesek értelmezni, de még a nagyobb gyerekek sem. Vagyis ők elvben sem tudnak megfontolt döntést hozni a feltételek elfogadásáról.
Szülőként érdemes tisztában lennünk az ilyen szerződések jellegével, a szolgáltató jogaival, és ezt elmagyaráznunk a gyereknek is, hogy később egy-egy szolgáltatói döntés ne okozzon meglepetést vagy csalódást.
Továbbiak:
Teszteld a tudásod!
Tudd meg mennyire vagy naprakész a témában, töltsd ki a szócikkhez kapcsolódó kvízünket!
KitöltömVan 10 perced?
Mélyedj el a témában szakértőnkkel!
Hasznosnak találod a szócikket?
Visszajelzéseddel segíted a munkánkat. A cikket elküldheted másoknak is, ezzel nekik is segíthetsz.
Érdekes szavak, fontos témák, izgalmas kvízek.
Iratkozz fel havi hírlevelünkre, segítünk képbe kerülni a digitális neveléssel kapcsolatban.
feliratkozom