Fókuszban a gyermekjogok – 35 éves a New York-i Gyermekjogi Egyezmény

  • Novák Adriennszakmai koordinátor, Bűvösvölgy
  • Olvasási idő:
    10 perc
    Közzétéve:
    2024. november 20.

1989-ben a világ vezetői történelmi lépést tettek a gyermekek jogainak védelme érdekében. Az ENSZ Közgyűlése elfogadta a New York-i Gyermekjogi Egyezményt, amely azóta a világ legszélesebb körben ratifikált emberi jogi egyezményévé vált, az USA kivételével az összes állam ratifikálta.

A mai napon, a 35. évforduló alkalmat ad arra, hogy áttekintsük az egyezményt és megnézzük, mit jelent a gyermekjogok védelme a digitális korban. Fontos megvizsgálnunk és kiemelt hangsúlyt kell fektetnünk arra, hogy a technológiai fejlődés milyen kihívásokat és lehetőségeket teremtett a gyermekvédelem területén és ebbe a digitális vagy online gyermekvédelembe hogyan illeszthető be.

Egy 35 éves dokumentumról már azt hinné az ember, hogy idejétmúlt, de ahogy már 1989-ben meghaladta a korát, úgy most, ebben a felgyorsult világban is nagyon sok mindenben segítségünkre lehet.

Miért kellett egy gyermekjogi egyezmény a világnak?

Ma a világ fejlett részein mondhatjuk, hogy evidenciaként kezelik és mindenki tudja, hogy a gyermekeknek különleges védelemre van szükségük, mert sebezhetőbbek, mint a felnőttek. Ez nem volt mindig így és sajnos még most is számos olyan része van a világnak, ahol a gyermekeknek nemhogy jogaik nincsenek, de tiszta ivóvizük sem.

A felismerés, hogy a gyermekek speciális és kiemelt védelemre szorulnak a világháborúk után vált világossá, hiszen a gyermekeket érő atrocitások – például az erőszak, a kizsákmányolás és az oktatási lehetőségek hiánya – tartós károkat okoznak, okozhatnak mind az egyénnek, mind pedig a társadalom egészének.

A korábbi gyermekjogi egyezmények nem voltak jogilag kötelező érvényűek, ezzel szemben a New York-i Gyermekjogi Egyezmény egy átfogó és jogilag kötelező érvényű keretet teremtett, azzal a törekvéssel, hogy védje az összes gyermek érdekeit, függetlenül azok származásától, nemétől vagy társadalmi helyzetétől.

Miért is fontosak a gyermekjogok?

Említettük a sebezhetőséget, de mit is jelent ez? A gyermekek biológiai, érzelmi és pszichológiai értelemben is különösen kiszolgáltatottak, ezért van fokozott védelemre szükségük.

Sok esetben eszköztelenek az élet különböző területein, sokszor nincs lehetőségük, arra, hogy megvédjék magukat az erőszakkal, kizsákmányolással vagy hátrányos megkülönböztetéssel szemben. Fontos, hogy a jog eszközeivel is megtámogassuk őket.

Egy jó és biztonságos gyermekkor hihetetlenül erős bázist jelent, amiből később az egész társadalom együttesen profitálhat.

Ha gyermekként nem védjük meg őket, akkor felnőttként sérülékenyebbek, kiszolgáltatottabbak lehetnek. A gyermekjogok biztosításával kvázi befektetünk a jövőbe. Ezeknek a jogoknak a védelme biztosítja, hogy a jövő generációi békésebb, igazságosabb társadalomban nőhessenek fel.

Az egészséges, jól képzett, kritikus gondolkodással bíró magabiztos gyermekek együttesen járulnak hozzá a gazdasági fejlődéshez és a társadalmi kohézióhoz.

Milyen szerepet tölthet be ez a dokumentum a digitális világban?

A technológiai fejlődés mindannyiunk, de különösen a gyermekek életére erőteljes hatást gyakorol. Az internet és az online platformok új lehetőségeket kínálnak az oktatáshoz, szórakozáshoz és információhoz való hozzáférés terén, de számos új veszélyt is hordoznak. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) számos területen igyekszik segítséget nyújtani mind a szülőknek, mind pedig a gyermekeknek a digitális írástudás és a kritikai gondolkodás elsajátításának területén.

Az NMHH Bűvösvölgy Médiértés-oktató Központjaiban az UNICEF Magyarország által biztosított gyermekjogi plakátok ki vannak függesztve, hogy az oda érkező évi közel 15.000 gyermek betekintést kapjon a gyermekjogokba.

A központok foglalkozásainak kialakításánál a Gyermekjogi Egyezmény számos cikkét figyelembe vették, hisz az Egyezmény ma is releváns. A digitális korban különösen az alábbi szakaszok fontosságát lehet érdemes kiemelni:

A magánélethez való jog

A digitális világban a gyermekek személyes adatainak védelme kiemelt fontosságú. A kutatások szerint egyre kisebb korban rendelkeznek saját eszközökkel, ezért fontos tudniuk, hogy az online tevékenységek során számtalan adatot gyűjtenek róluk, amikkel könnyű visszaélni. Az Egyezmény alapján a gyermekeknek joguk van ahhoz, hogy megőrizzék magánéletüket, és védve legyenek az online adatgyűjtéssel és megfigyeléssel szemben. Nekünk szülőknek is fontos arra figyelnünk, hogy mit és hogyan osztunk meg a gyermekeinkről. A szülői túlposztolás legalább akkora veszélyt jelent a gyermekek online kitettsége szempontjából, mint amikor a gyerekek magukról osztanak meg bármit a közösségi médiában.

Tájékoztatáshoz való jog

Az internet lehetőséget ad arra, hogy az információéhségünket kiváló tartalmakkal tudjuk csillapítani, ez a gyermekek számára is lehetőség. Ezzel egy időben nekünk, szülőknek kell biztosítanunk azt, hogy csak olyan tartalmakhoz férjenek hozzá, ami számukra biztonságos és a koruknak, érettségi szintjüknek megfelelő. Mindez azért fontos, mert az online térben könnyen hozzáférhetnek erőszakos vagy felnőtt tartalmakhoz is. Az egyezmény kötelezi az államokat arra, hogy biztosítsák a gyermekek számára a hasznos információkhoz való hozzáférést, miközben megóvják őket a káros hatásoktól. De ott vannak az álhírek és más megtévesztő tartalmak is, amiket mind a felnőtteknek, mind pedig a gyerekeknek meg kell tanulni fenntartásokkal kezelni és a kritikai gondolkodás eszközeivel megszűrni.

Védelem az erőszakkal szemben

A gyerekek a digitális térben egyre kitettebbek az erőszak online formáival szemben. Mik ezek a veszélyek? Az online bántalmazás (cyberbullying), grooming és egyéb digitális fenyegetések fokozott veszélyt jelentenek. Az egyezmény célja, hogy megvédje a gyermekeket az ilyen típusú erőszaktól is, és elősegítse az online biztonsági programok és szabályozások bevezetését. Az NMHH kutatásaiban sokat foglalkozik az online bántalmazással és edukációs kiadványain keresztül segíti a pedagógusokat, a szülőket és a fiatalokat abban, hogy felismerjék a jelenséget és tegyenek ellene.

Az oktatáshoz való jog

Az internet és a digitális eszközök egyre fontosabb szerepet játszanak az oktatásban. A fentiekben már sokat emlegettük a felnőttek felelősségét a biztonságos online világgal kapcsolatban, ez az oktatásban sincs másképp. A tanulásban sok olyan lehetőség van, amivel, ha megfelelően tudunk élni és hozzásegítjük ehhez a gyerekeket is, akkor a befektetés sokszorosan megtérülhet. Az egyezmény hangsúlyozza, hogy minden gyermeknek joga van a minőségi oktatáshoz, ami magában foglalja a digitális eszközökhöz való egyenlő hozzáférést is. Ez különösen fontos az elszegényedett vagy hátrányos helyzetű közösségekben élő gyermekek esetében.

Ki védi még a gyermekjogokat?

Az NMHH és az UNICEF Magyaroroszág tevékenysége gyermekjogi szempontból sok ponton kapcsolódik. Mindkét szervezet közös törekvése, hogy a gyermekjogok biztosítottak legyenek. Az NMHH Gyermekvédelmi Főosztályának munkatársai tudásuk elmélyítése érdekében részt vettek az UNICEF Magyarország Ébresztő-óra foglalkozásán is.

Az UNICEF további, kiemelkedő szerepe a gyermekjogok védelmében az alábbi területeken is megvalósul:

Az UNICEF (United Nations Children’s Fund) alapvető szerepet játszik a Gyermekjogi Egyezmény elveinek megvalósításában. Több, mint 70 éve dolgoznak világszerte azért, hogy javítsák a gyermekek életkörülményeit, különös tekintettel azokra, akik a legnagyobb veszélynek vannak kitéve. Töretlenül dolgoznak azon, hogy minden gyermek hozzáférjen az alapvető egészségügyi ellátáshoz, táplálékhoz és oktatáshoz.

A digitális gyermekvédelem területén, az online térben is védik a gyermekeket.  Kezdeményezéseik célja a biztonságos internet biztosítása. Az UNICEF támogatja az iskolákban és családokban zajló képzéseket, amelyek megtanítják a gyermekeket és szüleiket az online világ veszélyeire és lehetőségeire. Az szervezet miden államban szorosan együttműködik a kormányokkal annak érdekében, hogy a Gyermekjogi Egyezmény elveit beépítsék a nemzeti jogrendszerekbe. Ez különösen fontos a digitális kor új kihívásainak kezelésében, például a gyermekpornográfia és az online kizsákmányolás elleni küzdelemben.

Új kihívások és lehetőségek

A 35. évforduló nemcsak a múlt eredményeinek ünneplése, hanem a jövő kihívásainak és lehetőségeinek felismerése is. A technológiai fejlődés új utakat nyitott a gyermekek oktatása, fejlődése és szórakozása számára, de új veszélyeket is teremtett. Az államok, állami-, és civil szervezetek, valamintaz UNICEF közös felelőssége, hogy ezekre a kihívásokra együtt és naprakészen válaszoljanak.

Hogyan tehetünk a mindennapokban a gyermekjogokért?

Az értő figyelem a kulcsa a legtöbb kapcsolatnak. Mindegy, hogy a saját gyermekünk vagy más gyermek fordul hozzánk és kér esetleg segítséget, adjuk meg neki és a gondjainak a kellő figyelmet és lehetőségeinkhez mérten segítsünk neki a megoldáskeresésben. Azzal, ha időt és figyelmet fordítunk a gyerekekre sok olyan problémát megismerhetünk, ami őket foglalkoztatja és egyúttal veszélytől is megóvhatjuk őket.

Mi magunk is bátorítsuk a gyerekeket, hogy megosszák a véleményüket, érzéseiket és gondolataikat. Ha megosztják velünk a gondolataikat fontos, hogy azokat komolyan vegyük, ne becsüljük le, ne nevessük ki, hanem bíztassuk őket arra, hogy aktív szerepet vállaljanak a saját ügyeikben. Ezzel nemcsak önbizalmukat erősítjük, hanem hozzájárulunk ahhoz is, hogy felelősségteljes felnőttekké váljanak.

Minden gyermeknek joga van, ahhoz, hogy a saját érettségi szintjének megfelelő tájékoztatást kapjon az őt érintő kérdésekben és ezekkel kapcsolatban kinyilváníthassa a véleményét. Egyszerűen, az életkoruknak megfelelő módon beszéljünk velük ezekről a kérdésekről. Ilyen lehet például egy orvosi vizsgálat, iskolaválasztási kérdések, de akár az is, ha a szülő a gyermekéről a közösségi oldalon szeretne fotót megosztani.

Az egyik kiemelt gyermekjog az erőszakmentes környezethez való jog. Szülőként, egy-egy feszültebb munkával töltött nap végén sokszor nehéz, de próbáljuk meg kerülni a hangos szóváltást. Az érzelmi biztonság és a tiszteletteljes bánásmód alapvető szükséglete minden gyereknek - ha szeretve van, neki is könnyebb szeretni önmagát és másokat is.

Minden gyermek más és más. Figyeljünk arra, hogy egyéni képességeikhez, érdeklődésükhöz és érzelmi állapotukhoz igazodva támogassuk őket.

Az iskolákban, otthon, de az online térben is fontos, hogy olyan környezetet teremtsünk, ahol a gyermekeink biztonságban érzik magukat és ha veszélyt észlelnek, akkor merjenek felnőtt segítséget kérni. Minden gyermeknek szüksége van legalább egy olyan felnőttre, akihez bizalommal fordulhat bármilyen probléma esetén. Legyünk mi ezek a felnőttek!

Beszélgessünk arról, hogy mit jelent az empátia, hogyan figyelhetünk másokra. Minden ember, minden gyermek egyenlő, függetlenül háttérétől, képességeitől vagy származásától. Az elfogadó és tiszteletteljes attitűdöt már kisgyermekkorban érdemes kialakítani.

A gyermekjogok része az is, hogy a gyerekeknek joguk van a játékhoz és a szabadidőhöz. Biztosítsunk számukra elegendő időt és lehetőséget arra, hogy pihenjenek, játsszanak és feltöltődjenek. Legyenek otthon is kütyümentes időszakok és a család minden egyes tagjára vonatkozó digitális házirendjével elő tudjuk segíteni, a közös, minőségi együttöltött időt.

Ha észrevesszük, hogy egy gyermeket bántalmaznak, elhanyagolnak vagy bármilyen módon veszélyeztetnek, ne féljünk és azonnal jelezzük a megfelelő hatóságoknak vagy szakembereknek. A gyermekvédelmi rendszerek azért vannak, hogy megvédjék a gyerekeket, és nekünk is aktívan részt kell vennünk ebben.

A legfontosabb és a leghatékonyabb, ha saját viselkedésünkkel mutatunk példát. Sokkal hatásosabb nevelési eszköz, mint ha csak a szavak szintén maradunk. Ha tisztelettel bánunk másokkal, felelősségteljesek vagyunk, és kiállunk az igazságosság mellett a gyerekek is ezt tanulják el tőlünk.