Rosszindulatú felnőttek hálójában
Az online térben rosszindulatú idegenektől is meg kell védeni a gyerekeket. A virtuális világ remek lehetőséget kínál új kapcsolatokra, de a gyerekek különösen ki vannak téve az online ismerkedés árnyoldalának, a rosszindulatú csábításnak, behálózásnak. A digitális fórumokon nem minden az, aminek látszik…
Angol kifejezéssel groomingnak, magyarul behálózásnak vagy becserkészésnek hívjuk azt a helyzetet, amikor egy rosszindulatú felnőtt alakít ki kapcsolatot egy gyermekkel, vagy gyermekekkel. A felnőtt jellemző célja ezekben az esetekben, hogy érzelmi köteléket kiépítve visszaéljen a gyerek bizalmával. A cél sokszor szexuális kapcsolat, gyermekprostitúció, gyermekpornográf tartalmak készítése vagy más jellegű kihasználás.
Ahogy a hétköznapokban sem könnyű – még felnőtteknek sem – a neten elválasztani az álhíreket, reklámokat a tényektől, úgy a gyerekeknek sem könnyű megkülönböztetni a jószándékú kortársat vagy segítő felnőttet a veszélyes idegenektől vagy rossz szándékú ismerősöktől.
Mit tesznek a behálózók?
Bármilyen virtuális fórumon, például közösségi hálón, chat szobában vagy online játékban az elkövető a gyerek bizalmába férkőznek, kapcsolatot építenek vele. Az interneten az offline életben ismert felnőttek is megtalálhatják a gyerekeket, akár másnak adva ki magukat. Előfordul, hogy a rosszszándékú felnőtt a valós személyiségét eltitkolva, álnéven regisztrál, más életkorral, más nemmel. De a gyereket, a gyerek egész családját ismerő családi barátok vagy a gyerek közelében lévő tanárok, edzők is közeledhetnek rossz szándékkal az internetes felületeken.
Jellemzően előkészítik a behálózást: adatokat gyűjtenek a kiszemelt áldozatról, hogy annak megfelelően minél vonzóbbnak mutathassák magukat. Megtalálják minden gyereknél a gyenge pontot: van, hogy segítséget kérnek, máskor a megmentő szerepében tűnnek fel, a magányosnak barátságot ígérve, máskor szerelmet vagy jól fizető munkalehetőségeket.
A bizalom elnyerése érdekében az ismerkedés kezdetén általában minden rózsás: sok a dicséret, a pozitív megerősítsek, akár ajándékok. A gyereket éppen becserkésző felnőtt szívesen áll az elégedetlen kamaszok mellé, és szidja a gyereket körül vevő családot, intézményeket, iskolát – ezzel egyrészt szimpatikussá téve magát, másrészt egyre jobban elszigetelve az áldozatot.
Ami történik, titok.
Az elkövetőnek fontos, hogy hangsúlyozza, mennyire fontos a kapcsolat titokban tartása.
Jellemzően az első kellemetlen és/vagy veszélyes, illegális kérések, a szexuális tartalmú üzenetek, vagy képek kölcsönös küldése, a személyes találkozó felvetése, akkor következnek, amikor a kapcsolat már kellően mély. A gyereknek érzelmileg fontos, bizalmas és titkos.
Miért veszélyes?
A grooming sokszor ártatlan beszélgetésekkel kezdődik. A felnőtt lehet egy mentor, mester, idősebb jó barát szerepében – de a szándéka sosem a gyermekfél érdekeit szolgálni. Lehet, hogy érzelmileg, lehet, hogy szexuálisan, lehet, hogy anyagilag használja ki a gyereket, de az előbb-utóbb maga is rájön, hogy használják.
A kihasználtság, becsapottság érzése bizalomvesztéssel jár, és a bizalom gyakran nemcsak az elkövetővel szemben törik meg az áldozatban, hanem az egész világgal, és önmagával szemben is.
Mindennek nagyon súlyos pszichés következményei lehetnek, az önértékelési problémáktól át a serdülőkori depresszióig, ami gyakran ott áll a fialakori öngyilkosságok hátterében.
A grooming célja sokszor személyes találkozók elérése, ahol szexuális erőszak, szexuális visszaélés történhet. Egy titkos, nem nyilvános helyen történt találkozón a fizikai bántalmazástól, a konkrét életveszélytől is lehet tartani.
A kihasználásnak egy másik változata, ahol a gyerekeket olyan felnőttek csábítják, akik aztán illegális cselekményekre veszik rá őket, droggal, lopásokkal kapcsolatos akciókban vonják be a gyerekeket, elindítva egy kriminalizálódó úton. A gyermekprostitúciónak is lehet előszobája a grooming.
Előfordul az is, hogy a kapcsolat online marad, hogy nem a személyes találkozó a cél, hanem a gyerekekről készült szexuális tartalmú képek, videók megszerzése. A sextortion, azaz a szexuális tartalmú netes zsarolás során általában egy álprofil mögött rejtőzködő felnőtt próbálja az online térben megismert gyerekeket/fiatalokat rábírni arra, hogy magukról szexuális tartalmakat osszanak meg vele.
Mint abban a tavalyi kampányfilmben, amelyet a cikk végén ajánlunk.
A szexuális tartalom megszerzése után azzal fenyegetik az áldozatot, hogy ha nem küld több hasonló képet/videót, a szexuális tartalmat megosztják a fiatal családjával, barátaival, osztálytársaival.
A grooming jelei
A listába szedett tünetek mögött persze nem csak a grooming lehet. Ráadásul nincs könnyű dolga senkinek, aki egy átlagos serdülő viselkedését figyelve szeretné megállapítani, hogy ez „csak a normál kamaszodás” vagy érdemes aggódni. De a hirtelen viselkedés-változásoknak általában oka van. Fontos, hogy legyenek őszinte érdeklődés motiválta kérdéseink a ránk bízott gyerekek offline – online barátairól, az őket körülvevő felnőttekről, az őket ért élményekről, hatásokról. Bár serdülőkorban természetes, hogy nő a távolság a szülőktől, több a titok, nagyobb az intim tér, ha a kamaszkor előtt jó volt a szülő-gyerek kapcsolat, akkor remélhető, hogy tudja a gyermekünk, hogy bátran forduljon hozzánk, ha bajban van.
Tévhitek, amik nehezítik a megelőzést
Káros tévhit, hogy furcsa, rémisztő emberek jelentik a veszélyt a gyermekeinkre.Végigolvasom
Nem igaz, hogy a gyermekekkel szembeni szexuális visszaéléseket elsősorban pedofil emberek követik el.Végigolvasom
A lehető legkárosabb reagálás a gyerekeket ért bármilyen abúzusra az ő hibáztatásuk.Végigolvasom
A statisztikák és a segélyvonalunk tapasztalatai mást mutatnak.Végigolvasom
Az a szomorú igazság, hogy a rossz szándékú felnőttek megkörnyékezhetik bármelyik gyereket.Végigolvasom