Részletesen
A világszerte egymilliárd regisztrált felhasználóval rendelkező Vibert nagyjából 400 millióan használják aktívan. A szolgáltatás különösen a közép-európai és az orosz piacon terjedt el. Magyarországon az okostelefon-tulajdonosok jelentős hányada használja. A program a felhasználó telefonos névjegyzékéből alakítja ki a Viber szolgáltatásán belüli névjegyeket, ezzel saját telefonkönyvet kialakítva. A Viber-felhasználók wifi-hálózaton, vagy a mobilinternet-keret terhére ingyen telefonálhatnak egymás között. Több nyelven elérhető az app, köztük magyarul is.
A Viber a privát hívásokon kívül csoportos, legfeljebb 5 fős hanghívásos beszélgetésekre is lehetőséget ad. A résztvevőket elég hozzáadni a híváshoz, de az akár egy meglévő csoportos csevegésből is elindítható.
Lényeges, hogy az alkalmazáson belül létrehozható csoportok bármekkorák lehetnek, tehát egy híresség vagy sportklub rajongói mind egy helyre tömörülhetnek. A Viberen elterjedt, hogy egyes csoportok (például sportklubok) zárt rajongói csoportokat hoznak létre, ahol időnként lehetőséget nyújtanak a rajongóknak egy-egy exkluzív „beszélgetésre”.
Biztonságos?
A Viber az úgynevezett végponti titkosítást használja alapbeállításként. Ez annyit jelent, hogy a két beszélgető eszközén zajlik a titkosítás, így hiába fogná is el bárki a hálózati forgalmat, nem tud beleolvasni. A Viber maga is csak annyit tud megmondani az alkalmazás naplófájljaiból, hogy a két felhasználó beszélgetett-e egymással.
A csevegők közötti adatforgalomba még a Viber alkalmazottai sem tudnak beleolvasni.
A Viber különlegessége, hogy megoldotta, hogy a végponti titkosítás több eszközzel is működjön úgy, hogy az ne a felhasználónak legyen kényelmetlen.
Népszerűek a Viber-matricák
Az alkalmazáson belül számos, a felhasználók számára ingyenesen használható matricacsomag érhető el. Egy-egy csomag 16–20 matricát tartalmaz, melyeket a felhasználók csetelés során gyakran használnak különböző érzelmek (szerelem, bánat, düh stb.) kifejezésére. Ezek az emojikhoz hasonló, ám azoknál részletesebb grafikai munkával készült alkotások.
Törlési, tiltási funkciók
A Viber lehetőséget ad a felhasználóknak arra is, hogy a másnak küldött üzeneteket a címzett fiókjából később is egyoldalúan töröljék. Emellett az üzenetek elrejtésére és sértő, bántó üzenetet küldő felhasználók tiltására is van mód.
Titkosítás és átláthatóság - szülői szemmel
Nemcsak a pandémia óta, de korábban is választották osztályok, csoportok, iskolai közösségek a Vibert a kapcsolattartáshoz. Az ilyen, gyerekekből szerveződő csoportokban az előforduló zaklatások nehezebben rekonstruálhatók, vagy bizonyíthatók, nemcsak a titkosítás miatt, hanem azért is, mert a küldők utólag is el tudják távolítani üzeneteiket a fogadók fiókjaiból is.
Mivel a fiók a telefonszámhoz kötődik, a Vibert használó kisebb gyerekek szüleiként érdemes megőrizni a hozzáférés lehetőségét, vagyis ismerni a belépési adatokat a készülékhez és a gyerek Viber-fiókjához. Természetesen nem ellehetetlenítve számára minden bizalmas párbeszéd lehetőségét, de hogy legalább a tágabb csoportot érintő kommunikációt időről-időre ellenőrizhessük, mert a gyerekek saját moderálása gyakran nem elég a méltányos párbeszéd fenntartásához.
Teszteld a tudásod!
Tudd meg mennyire vagy naprakész a témában, töltsd ki a szócikkhez kapcsolódó kvízünket!
KitöltömVan 10 perced?
Mélyedj el a témában szakértőnkkel!
Hasznosnak találod a szócikket?
Visszajelzéseddel segíted a munkánkat. A cikket elküldheted másoknak is, ezzel nekik is segíthetsz.
Érdekes szavak, fontos témák, izgalmas kvízek.
Iratkozz fel havi hírlevelünkre, segítünk képbe kerülni a digitális neveléssel kapcsolatban.
feliratkozom