Tanácsok szülőknek a digitális egyensúly megteremtéséhez
A gyerekek egyre több időt töltenek az online térben, így a szülőként elengedhetetlen, hogy a digitális nevelést érintő témákban is jártasságot szerezzünk és naprakész információkkal rendelkezzünk a gyerekek körében népszerűségnek örvendő legújabb trendekről, témákról, valamint tájékozódjunk az online veszélyekről.
Összeszedtünk néhány jótanácsot, melyet az iskolakezdés alkalmával is érdemes szem előtt tartani, ha a gyerekeinket online is biztonságban szeretnénk tudni:
Magyarázd el neki, hogy mit oszthat meg az interneten, kivel léphet kapcsolatba, valamint milyen adatvédelmi beállításokat alkalmazhat annak érdekében, hogy biztonságban legyen az online térben.
Részletesebben, hogy miről is érdemes beszélgetni a gyerekekkel, mielőtt regisztrál a közösségi oldalakra itt olvashatsz: Miről beszélgessünk gyermekünkkel, mire figyeljünk, mielőtt regisztrál a közösségi médiában?
Ezek segítségével odafigyelhetsz és segítheted gyermeked online tevékenységét. Lapozd át az erről szóló kiadványunkat, ha szeretnél többet tudni arról, milyen digitális szülői felügyeleti szoftverek segíthetnek a mindennapokban.
A kiadványt letöltheted innen: Van eszköz a kezedben
Határozzátok meg közösen, hogy mennyi időt tölthetnek a családtagok a képernyő előtt naponta! Fontos, hogy ezek a szabályok mindenkire vonatkozzanak, és a képernyő előtt töltött idő egyensúlyban legyen más offline tevékenységekkel.
De hogy mi is az a képernyőidő és mit érdemes róla tudni, arról bővebben ebben a kiadványunkban is olvashatsz: Van eszköz a kezedben
Vitassátok meg a játékokon belüli vásárlások veszélyeit, ha kell alakítsatok ki együtt erre vonatkozó szabályokat.
Olvass többet a témáról: Pénzügyi biztonság a videójátékos közösségben
Nézd meg az erről készült videónkat:
Segíts neki beállítani a közösségi média fiókját úgy, hogy személyes adatai ne legyenek mindenki számára hozzáférhetők, és beszélgessetek arról, hogy milyen tartalmakat és hogyan érdemes megosztani a nyilvánossággal! Beszéljetek arról, hogyan ismerheti fel a megbízható forrásokat az interneten, és milyen alapvető adatvédelmi beállításokat kell szem előtt tartani.
A közösségi médiával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat a Mit lájkol a gyerek? -Szülőknek a közösségi médiáról című kiadványunkban foglaltuk össze, melyet innen tölthetsz le: Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról
Ha szívesen olvasnál a témában lapozd át a Cyberbullying- Mást bántani nem menő című kiadványunkat, melyben nagyon sok hasznos információt találhatsz!
A kiadványt letöltheted innen: Cyberbullying – Mást bántani nem menő
Légy nyitott és maradj naprakész a gyerekeket érintő témákban, hogy bátran fordulhassanak hozzád kérdéseikkel, és megbeszélhessék veled az online térben tapasztaltakat.
A digitális világ folyamatosan változik, és a szülők szerepe soha nem volt ilyen fontos az online biztonság megteremtésében. A fenti jótanácsok segítenek abban, hogy tudatosan és felkészülten támogassuk gyermekeinket a virtuális térben való eligazodásban. Ne feledjük, a legjobb védelem az odafigyelés, a nyílt kommunikáció és a közös szabályok kialakítása, amelyek biztonságosabbá tehetik az online jelenlétet!