Pénzügyi biztonság a videójátékos közösségben
Jól van a gyerek ha játszik? – A videójátékokkal kapcsolatos pénzügyi veszélyekről bővebben az alábbi linken tájékozódhat.
A videójátékok térhódítása ma már a társadalom széles köre számára érzékelhető jelenség. A játékok a gyermekek és egyre gyakrabban a felnőttek népszerű kikapcsolódási formái lettek. A játékok az elmúlt években a gyermekek és a felnőttek számára is népszerű kikapcsolódási formává váltak, éppen ezért a videójátékkal kapcsolatos pénzügyi műveletek kérdésére is érdemes néhány percet szánnunk.
A játékosok ma már nem csupán a szoftverek vásárlásakor, de azokon belül is számos olyan bevételszerzési formával találkoznak, amely a nagyobb pénzügyi tudatosság kialakításának szükségességét jelzi számunkra. Ilyen például a játékokban elhelyezett reklámok kérdése, a fejlődést lehetővé tévő eszközök megvásárlására való ösztönzés, a különböző kiegészítők és havidíjas szolgáltatások értékesítésének szerteágazó területe.
A hazai felmérések, így a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) és a Magyar Elektronikus Műsorszolgáltatók Egyesülete 2022-ben végzett közös kutatása is azt mutatja, hogy míg a játékkonzolok elterjedtsége az általános iskolás gyerekeknél alapvetően alacsony, addig az online játékok térnyerése folyamatosan zajlik. A játékok színterei a laptopok, asztali számítógépek mellett az okostelefonok lettek. A kutatás azt is mutatja, hogy az internetező gyerekek (ami az alsó tagozatba járó gyerekek 74%-át, míg a felső tagozatba járó általános iskolás gyerekek 90,5 %-át jelenti) fele már játszik valamilyen online kapcsolattal is rendelkező játékkal. Legnépszerűbbek e téren a Minecraft és a Fortnite, de a FIFA is az élmezőnyben van.
Az NMHH a gyermekeket érő folyamatos pénzügyi nyomás veszélyeire és az ebből eredő digitális tudatosság szükségére kívánja felhívni a szülők figyelmét. A Hatóság ösztönzi a szülőket a gyermekek videójátékokkal kapcsolatos aktivitásában való részvételre és különösen a közösségi élményre alapozó, nagy bevonódást igénylő játékok esetében hangsúlyozza a szülői nyitottság, a tájékozottság és a folyamatos odafigyelés szükségességét. Fontos, hogy megismerjük azt az interaktív médiateret, amelyben gyermekeink mindennapjaikat töltik, hiszen a megfelelő odafigyelés nélkül nem csupán a túlhasználat problémájával szembesülhetünk, de a videójátékok a kiskorúak pénzügyi tudatosságának kialakulását is gátolhatják.
A reklámok megjelenítéséből származó bevételi források
Egyik legerősebb nyomást a játékokon belül elhelyezett, zavaró, hosszadalmas és kizökkentő reklámok jelentik. Ezek alkalmasak gyermekeknek szánt termék, vagy más játékszoftverek népszerűsítésére, de céljuk mégis a fizetéssel elérhető reklámmentesség kisajtolása a játékosokból. Arról nem is beszélve, hogy egy részük óriási mennyiségű adatot is gyűjt, amit szintén értékesítenek. Az ilyen alkalmazások a befektetett pénz többszörösét hozzák vissza akár néhány letöltéssel is. Amennyiben a gyerekek költenek is a játékban, máris működik a gépezet.
Mikrotranzakciók, nem csak a mobiljátékokban
2023-ra csúcsra tört a játékokon belüli vásárlások agresszív alkalmazása. A gyors és valódi előrehaladáshoz szinte nélkülözhetetlen tranzakciók (mikrotranzakciók) nem csak a kisebb játékokat lepték el. A leghíresebb címek, így pl. a FIFA, Warzone, Fortnite vagy a GTA Online is élen járnak ebben.
Fontos továbbá, hogy a vásárlásokat gyakran a játék saját pénznemén keresztül lehet teljesíteni, amely esetében a gyermekek számára problémát okozhat az átváltási arányok figyelemmel kísérése és a virtuális pénz súlyának értelmezése. Nehéz annak felismerése, hogy egy néhány „érmébe” kerülő felszerelés valójában milyen költést eredményez hosszútávon.
A zsákbamacskák mint extra szolgáltatások
A loot boxok, vagyis ismeretlen tartalmú, pénzért felnyitható „kincsesládák” nem csak káros üzleti fogások, de Európa egyre több országa által tiltani kívánt, gyerekekre veszélyes gyakorlat is. Ezek lényege, hogy a gyermekek számára olyan ismeretlen csomagokat kínálnak, amelyeket a játékokban szerzett virtuális valutákkal fizethetnek ki. Ez a gyerekeket egyre több valuta gyűjtésére, elköltésére és akár valós pénzbefizetésekre is ösztönözheti.