Újévi fogadalom – tedd biztonságosabbá online jelenlétedet!
A január köztudottan az újévi fogadalmak ideje, így talán érdemes elgondolkodni azon, hogy a virtuális világunkban mindent megtettünk-e a saját biztonságunkért.
Év végén gyakran visszatekintünk az elmúlt évre és egyúttal megtervezzük a jövőt is, melynek ma már szerves része az online jelenlétünk. Köztudott, hogy a virtuális világ veszélyeket is rejt, de vannak egyszerű óvintézkedések, s hogy mi ne essünk csalók áldozatává, tudatosan kell tennünk ellenük.
Soha nem késő, miért ne tehetnénk meg januárban? Ha még van benned kétely, íme, egy számszerű adat: 2023-ban 10 milliárd forintot csaltak ki magyar károsultaktól, és ez az összeg évről évre csak nő.
Még egy riasztó tényre hadd hívjam fel a figyelmet: 2022-ben több, mint 20 milliárd felhasználónév és jelszó kombináció keringett a kiberbűnözői piacon, s ez a szám évről-évre nő.
Vedd a saját kezedbe a kiberbiztonságodat! Ma már jó eséllyel meg tudjuk védeni az illetéktelenektől adatainkat, saját magunkat, ehhez az első lépés az, hogy ne halogassuk a csalók elleni védekezést.
Biztosan te is találkoztál már valamilyen csalási-kísérlettel, mint például az eredetivel szinte tökéletesen megegyező ál-weboldalakkal, kaptál már nemlétező csomagokról értesítő sms-t, elmaradt számla befizetésére ösztönző e-mailt, és így tovább.
Nézzük, mit tehetünk egy kis odafigyeléssel, tudatossággal!
- Felejtsük el a kényelmi szempontokat és egyedi, erős jelszavakat vagy akár jelmondatokat állítsunk be, amelyek 15-20 karakterből állnak, nem csak betűket tartalmaznak, s még véletlenül se ugyanazt használjuk mindenhol!
- Használjunk kétfaktoros azonosítást, ahol védelmet nyújthat egy egyszerhasználatos jelszó vagy például arcszkennelés!
- Fontos, hogy a wi-fi hálózatunkat erős, nem alapbeállítású jelszóval védjük!
- Kerüljük a nyílt, ingyenes wi-fi hálózatokat, főleg online vásárláskor!
- Tájékozódjunk a csalások legújabb formáiról, azok elleni védekezésről! Sajnos a csalók tárháza kifogyhatatlan.
- Kattintás előtt gondolkodjunk, ne nyissunk csak úgy meg egy-egy hivatkozást! Egy gyanús linkre kattintás sokba kerülhet nekünk.
- Az adatainkról készítsünk rendszeresen biztonsági mentést, amelyek segítségével egy esetleges támadás, fertőzés esetén azok visszaállíthatók. Ezeket külső adathordozón érdemes tárolni, ami nincs csatlakoztatva a számítógépünkhöz.
- Minél több szoftver van eszközeinken, annál gyakrabban ugrik fel a „frissítés” lehetősége, de mielőtt a „később” vagy „elutasítás” gombra kattintunk, gondoljuk át, és szánjunk időt a frissítésre, ez növeli a biztonságos használatot! Az operációs rendszer, szoftver legújabb verziója nagy eséllyel javítja ki a biztonsági réseket. Ma már a legtöbb eszközön és számítógépen alapértelmezés szerint be van kapcsolva az automatikus frissítés.
Ugye, nem is olyan nehéz? Nehezítsük meg a kiberbűnözők dolgát, s tegyük meg amit lehet még ma!
Ugyan mit kezdenének mások az én adataimmal?
Ezt a kérdést nagyon gyakran hallom ismerőseimtől, barátaimtól.
Nem is gondolnánk, hogy adataink milyen sok lehetőséget adhatnak idegenek számára a visszaélésekre. Érdemes nyitott szemmel járni, és tájékozódni az éppen aktuális visszaélési módokról, mert a támadók rendkívül kreatívak tudnak lenni, s mintha mindig előttünk járnának egy lépéssel. A csalási módszerek folyton változnak.
Nézzünk néhány esetet!
- személyes adatainkból egy profil hozható létre, így a mi nevünkben bármilyen kárt okozó tevékenységet tudnak végezni, ez a személyazonosság-lopás
- zsaroló vírustámadás érhet bennünket
- megtévesztő levelet írhatnak a nevünkben
- a bankkártya-adatokat, számlaadatokat felhasználhatják
- feltört közösségi oldalakról a képeket, videókat bármilyen célra felhasználhatják
- egészségbiztosítási számunkat felhasználva óriási károkat okozhatnak