Gyermekeink online biztonsága a megfelelő eszközbeállításokkal kezdődik
![](/nmhh-gyan/webimage/3/0/3/wimage/kozossegi_oldalak_gyerekfelugyelet_lead.jpg)
A fiatalok átlagos napi képernyőideje 3 óra 49 perc – mutat rá az NMHH kutatása. A legnépszerűbb alkalmazások között szerepel a TikTok, a YouTube, az Instagram, a Facebook és a Messenger, de látható, hogy a fiatalabbak körében egyre népszerűbb a Discord is.
Szülőként gondolhatjuk, hogy mivel gyermekeink nálunk sokkal ügyesebben kezelik az okoseszközöket, nem érdemes azok használatába beleszólnunk. Ugyanakkor az online platformok készségszintű használata nem jár feltétlenül együtt a médiatudatossággal, ezért gyermekeink iránt viselt felelősségük ma már nem ér véget a fizikai valóság határainál.
A jó hír az, hogy már pár egyszerű beállítással is nagyban növelhetjük gyermekeink digitális védelmét! Ezért készítettük el edukációs videó-sorozatunkat, melyben lépésről lépésre mutatjuk be, hogyan alkalmazhatjuk a gyermekek körében népszerű platformokon rendelkezésre álló adatvédelmi és szülői felügyeleti beállításokat.
Mert gyermekeink online biztonsága a megfelelő eszközbeállításokkal kezdődik.
Így használható biztonságosan a Facebook!
Így használható biztonságosan a Discord!
Így használható biztonságosan a YouTube!
Mit nézhet a YouTube-on a gyerek? Így állítsd biztonságosra a profilját!
TikTokozik a gyerek? Mutatjuk, hogy tedd ezt biztonságosabbá!
Mutatjuk, hogyan tedd biztonságossá a TikTok fiókodat!
Így védd az adataidat a Messengeren és az Instán!
Így használható biztonságosan a Messenger és az Insta!
Ezen beállítások mellett számos további lehetőség is rendelkezésünkre áll abban, hogy gyermekeink online életében aktívan részt vegyünk, és hozzájáruljunk a biztonságos és tudatos online jelenlétük elősegítéséhez.
Az első és legfontosabb, hogy beszélgessünk velük az online szerzett élményeikről is, nyissunk az érdeklődési köreik felé, és alakítsunk ki bizalmi kapcsolatot velük, hogy bármilyen, az online jelenlétével összefüggő problémájával kapcsolatban merjenek hozzánk fordulni és segítséget kérni.
Szintén a család digitális egészségét és a gyermekek biztonságos online jelenlétét szolgálja, ha kialakítjuk a digitális eszközök használatára vonatkozó kereteket, és egy úgynevezett digitális házirendet alkotunk gyermekeink bevonásával, valamint, ha élünk a szülői felügyeleti beállítások adta lehetőségekkel. A digitális házirenddel és a szülői felügyeleti beállítások alkalmazásával kapcsolatban hasznos információk a Van eszköz a kezedben kiadványunkban érhetők el.
Ha pedig családunk bármely tagja online visszaélés áldozatává válik, ne feledjük – mindig van segítség! Az NMHH által üzemeltett Internet Hotline jogsegélyszolgálat szakértői nyolc különböző kategóriában fogadják a bejelentéseket és segítik az áldozatok.